Michael Schumacher se stal sedmkrát mistrem světa a je v tomto ohledu nejúspěšnějším jezdcem všech dob. Vidí ho také tak někteří z jeho bývalých kolegů?

18. listopadu 2006 v 18:14 | Pan BLB |  články
NovinkyMichael Schumacher se stal sedmkrát mistrem světa a je v tomto ohledu nejúspěšnějším jezdcem všech dob. Vidí ho také tak někteří z jeho bývalých kolegů? Michael Schumacher se stal sedmkrát mistrem světa a je v tomto ohledu nejúspěšnějším jezdcem všech dob. Vidí ho také tak někteří z jeho bývalých kolegů?
Nelson Piquet
Michael Schumacher debutoval ve formuli 1 při GP Belgie 1991. Překvapil v kvalifikaci, ale ve vlastním závodě musel z Jordanu vystoupit již po 800 metrech. Dojem ovšem zanechal a od příštího závodu už seděl v kokpitu Benettonu vedle trojnásobného mistra světa Nelsona Piqueta. V následující sezóně už byl německý mladík u Benettonu týmovou jedničkou a brazilský šampión putoval do závodnické penze.
Dnes 54letý Piquet vzpomíná, jak si vedle mladého Michaela Schumachera uvědomil, že přichází nová generace, která chce být rychlejší a stále hladovější po úspěchu. A to i za cenu vyššího rizika, které on už podstupovat nemínil. Cesta, na níž se Michael Schumacher ve fomuli 1 vydal, ho ale nakonec nadchla: "Michael měl perfektní kariéru. Jeho touha po vítězství byla enormní. Tomu všechno podřídil. Samozřejmě že přitom čas od času chyboval. Nakonec, vždyť i on je pouhý člověk."
Martin Brundle
Martin Brundle se týmovým kolegou Michaela Schumachera stal v roce 1992. Když ho rok před tím poprvé spatřil v závodním monopostu F1, netušil, že má před sebou budoucího sedminásobného mistra světa. Brundlea nejvíce na německém jezdci fascinovala jeho svědomitá tělesná příprava a stále pěstěná kondice. Mnozí jezdci si význam fyzické zdatnosti neuvědomovali, ta se ale stávala nezbytnou součástí jejich pracovního dne. Formule 1 se počátkem 90. let měnila. Auta byla spolehlivější a bylo možné s nimi na plný výkon absolvovat celý závod. Kdo nebyl dobře fyzicky připraven, nemohl této výhody plně využít.
Když jednou zavítali společně oba jezdci do fitnessu, vyšlo najevo, že Michael Schumacher je ve všech cvicích úspěšnější než jeho starší britský kolega: "Psychický duel se mezi námi rozběhl naplno. Naštěstí jsem byl ve formuli 1 už dost dlouho na to, aby mě to nevyvedlo z rovnováhy," vzpomíná Martin Brundle. Na jedné straně fyzická převaha mladého Němce, na druhé straně vyzrálost protřelého Brita. Schumacher se ještě nedokázal zcela vyrovnat s chybějící zkušeností a neuměl tak precizně nastavit auto. Hůře také startoval, takže se Brundle přes něj snadno dostával v úvodních metrech závodu. "To mu tehdy dělalo viditelné problémy." V závodě ale německý pilot dokázal velmi rychle najít hranice možností svého auta. Při průjezdu zatáčkami byl vždy o něco rychlejší: "Musel jsem uznat, že když jsem chtěl projet stejným místem rychlostí jako on, vylétl jsem z dráhy. On měl schopnost udržet auto v každé zatáčce v takovém tempu, jakého jsme my ostatní nebyli schopni," vysvětluje Martin Brundle, v čem byla síla jeho týmového kolegy.
Rubens Barrichello
Rubens Barrichello dělal Michaelu Schumacherovi parťáka v letech 2000 až 2005. Podle tvrzení Brazilce nebyl nikdy opravdový důvod k tomu, aby mezi nimi vzniklo hlubší přátelství. Když Barrichello odešel k Hondě, kontakty se zcela přetrhaly. Že se u Ferrari necítil příliš svobodně, ovšem nebylo vinou Michaela Schumachera. Sezóny 2000 až 2004 se pokaždé vyvíjely podle not budoucího mistra a pozice týmové dvojky připadla Rubensu Barrichellovi jaksi automaticky.
Felipe Massa
Dalším Brazilcem po boku Michaela Schumachera byl v posledním roce jezdecké kariéry sedminásobného mistra Felipe Massa. Zde o jednoznačném vymezení pojmu týmové jedničky a dvojky nebylo nutné vůbec pochybovat. Felipe Massa vyjadřuje hlubokou úctu ke zkušenějšímu týmovému kolegovi ještě dnes: "Byl géniem závodní dráhy. V mých očích je nejkomplexnějším jezdcem. Prostě neměl slabé stránky. Schumacher soustředil v jedné osobě to nejlepší, čím disponují ostatní jen po částech."
Pokud by se chtěl Felipe Massa od Michaela Schumachera něco naučit, pak by to měla být jeho schopnost čtení a analýzy situací, které se pak ukazují jako rozhodující pro konečný vývoj závodu: "To jsou momenty, v nichž se odlišoval od ostatních jezdců." A ještě jednou věcí uchvátil Michael Schumacher mladého Brazilce. Na trati a oficiálních akcích se choval jako profesionál a superstar, v soukromí ovšem podle něj zůstával normálním, obyčejným člověkem.
zdroj formule1.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama