Michael SCHUMACHER - Ve světle čísel a rekordů 2 část příběhu

23. prosince 2006 v 9:01 | Pan BLB |  články

Michael SCHUMACHER - Ve světle čísel a rekordů

Jak dobrý vlastně Michael Schumacher je?

Michael Schumacher po dobu své kariéry zdolával jednu laťku za druhou. Když překonal několik těch nejvýše položených, začalo se mu říkat Record Killer. Jenže jako se vším je to s tím likvidováním rekordů trošku problematičtější. Vydejme se tedy po stopách čísel, výsledků, rekordů - jednoduše po závodní stránce sedminásobného mistra světa.
Každá sportovní disciplína má své mety a snem každého sportovce je nejen vítězit, ale také se někdy zapsat do rekordních tabulek. Pokud na chvíli opustíme F1, s úžasem zjistíme, že se sleduje snad úplně všechno - ale zdaleka se o tom tolik nemluví. Taková atletika se zabývá skutečně jen zdoláváním dalších časů, centimetrů a milimetrů, případně bodů, ale při přenosech málokdy slyšíte jakékoli jiné informace. Těch se vám zase bohatě dostane při kolektivních sportech, zejména v otázce věku fotbalistů, hokejistů, tenistů a podobně. Prostě každý sport se zaměřuje určitým směrem.
Formule 1 má rekordní koktejl namíchaný velice kvalitně, možná v některých případech jako vůbec nejlepší. Pokud se podíváme do statistik a historických pramenů, sleduje se opravdu velké množství údajů. V mnoha případech by někdo řekl, že už jde skutečně o vyslovené hračičkaření, ale i to je onen zvláštní rys tohoto sportovního odvětví.
Pokud mluvíme o rekordech, je také nutné si uvědomit, že nejsou jenom ty "pozitivní či kladné", ale taky "záporné nebo negativní". Po těch druhých nikdo netouží a jejich překonání se asi nebude líbit nikomu. Jenže jako se svět opájí zápornými hrdiny a škodolibě počítá, kolikrát kdo v něčem udělá chybu, i tyhle černé položky jsou předmětem zájmu a mnohdy se vypočítávají častěji než ty dobré.
Vezmeme-li to tedy komplexně, Michael Schumacher zase těch rekordů tolik nepřekonal, vlastně ani nemohl. Ale jak je pro něj příznačné, sáhl i do kategorie negativních, i když tam drží jen jedno výrazné prvenství - jako zatím jediný byl dodatečně diskvalifikován z celé sezóny. To se stalo po nechvalně známém incidentu v Jerezu 1997. Těch hříšků měl Schumi samozřejmě více, dostal například distanc na dva závody v roce 1994 za nerespektování černé vlajky při GP Anglie. V tomhle směru ale rekord nedrží, protože podobně si na trestnou lavici sedl třeba Riccardo Patrese po GP Itálie 1978, kdy ho FIA obvinila ze spoluúčasti na smrti Ronnie Petersona a Ital nesměl startovat v následující GP USA. S určitými výhradami by se sem dal počítat i nucený odpočinek Jeana-Pierre Beltoise po již zmíněném incidentu v Buenos Aires 1971. Francouz tehdy dostal tříměsíční zákaz účasti v jakémkoli závodu. Povinně odpočíval třeba i Mika Häkkinen (po dvou kolizích nesměl startovat v GP Maďarska 1994) či Eddie Irvine (zavinil hromadnou kolizi v GP Brazílie 1994, dostal stop na jeden závod a po jeho odvolání mu FIA napařila další dva). Neuvádím tu ani podmínečná vyloučení, těch bylo víc než dost - největší vyfasoval po záměrné kolizi v Japonsku 1990 Ayrton Senna, který jel následující rok "v podmínce". Pokud se zaměříme na další minusová nej-, Michael ani neabsolvoval největší počet závodů bez jediného vítězství, ani nezaznamenal největší počet odpadnutí či největší počet marných pokusů o kvalifikaci. Zrovna tak mu nemůže patřit prvenství mezi piloty, kteří odjeli nejvíc GP, aniž by ani jednou bodovali. To by spíš mohl soutěžit o největší sumu negativních titulů, kterými ho jeho odpůrci poctili, ale obávám se, že tohle nebude bráno jako oficiální zápis do statistik.
pokračuje dál čtete
zdroj:formule1.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama